top of page

Multi Layer Epoksi Nedir?

Güncelleme tarihi: 28 Mar 2020

Multi layer Zemin Kaplama Sistemi Amaç:

multilayer zemin kaplama sistemi  temizlemesi kolay toz tutmayan genellikle agır trafige maruz kalan alanlarda tercih edilen bir epoksi zemin kaplama sistemidir.        Epoksi Multi Layer kaplama, yeni beton zeminlerde veya asinmis, çukurlasmis, zedelenmis beton zemin yüzeylerini parlak, yogun ve yari pürüzlü – tam pürüzlü bir hale getiren  bir zemin kaplama türüdür. Kimyasal nitelikli bu kaplama ile zeminler hizli, dayanikli bir sekilde olusturulabilir. Zemin kaplamasi yapildiktan yaklasik bir gün sonra üzerinde  yürüme için hazir hale gelir. Tam mekanik ve kimyasal dayanim için 7 gün beklenerek agir yüke maruz birakilmamalidir.

1. Epoksi Multi layer Sistemi Yüzey Hazirlama İşlemi

Epoksi kaplama isinin birinci adimi olarak; gevsek parçaciklarin, düsük mukavemetli serbet tabakasinin alinmasi ve yüzeyin pürüzlendirilmesi amaciyla, yüzey hazirligi yapilacaktir. Aderansi azaltacak veya engelleyecek; her türlü toz, boya, yag, gres benzeri kir yüzeyden temizlenecektir. Yagin çok derinlere isledigi tabakalar var ise bu tabakalarin kaldirilmasi gerekebilir. Yagli bir yüzeye epoksi uygulamasi yapilmaz. Yüzeyler saglam, temiz, pürüzlü ve açik gözenekli bir hale getirilir. Kusgözü bosluklar, delikler tamamen açik hale getirilecektir.Hazirlanmis yüzeylere bir sonraki asamada epoksi astar uygulamasi yapilacaktir. Epoksi astar yüzey ile yapilacak kaplama arasindaki baglayici katmandir. Astarin görevini yapabilmesi, betona tutunabilmesi için yüzey hazirliginin teknigine uygun bir sekilde yapilmasi çok önemlidir.

2. Epoksi Multi layer  Sistemi Yüzey Tamirat işlemi

Çukur, çatlak, kirik, segregasyon gibi hatalar epoksi astar ve epoksi harç ile yapilir. 4-5 mm den daha derin ve büyük alanli tamiratlar epoksi kaplamaya uygun çimento esasli tamir harçlari ile de yapilabilir. Çatlaklarin derin olmasi ve zeminden su gelme tehlikesi var ise epoksi enjeksiyon yapilarak çatlak kesidinin doldurulmasi gereklidir. Çatlaklarin zaman içinde hareket ederek kaplamaya yansimasi olasiligi var ise, cam elyaf ile güçlendirerek tamirat yapilmasi konusu degerlendirilmeli.Bu durumda epoksi uygulama yapmadan önce uyulmasi gereken nem sartlarina ve bekleme sürelerine dikkat edilmelidir.

3. Epoksi Astar işlemi

Temizlenmis, çatlak ve derz tamirati yapilmis, nem ve su sorunlari olmayan betonarme yüzey, epoksi astar atilmaya uygun hale getirilmistir. Yüzeye solventsiz epoksi astar uygulanir. Malzeme sarfiyati yüzey kosullarina göre degisiklik göstermektedir. solventsiz epoksi astar, yüzeye rulo ile tek kat emprenye edilmelidir. Astar üzerine kuvars kumu serpilecektir. Epoksi astar; bosluklari doldurur, yüzeyin darbe ve kimyasal direncini arttirir, ayni zamanda kendisinden sonra gelen katlarin yüzeye yapismasini saglar.

4. Epoksi Multi layer Sistemi (birinci arakat işlemi)

Epoksi astar uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akimindan korunmali, herhangi bir sekilde yaya veya araç trafigine açilmamalidir. Hava ve ortam sicakligina bagli degismekle birlikte astar uygulamasindan 8 saat sonra üzerine  epoksik kaplama malzemesi uygulanir. Uygulama yapmadan önce üzerine dolgu serpilmis yüzey üzerindeki gevsek malzemeler endüstriyel süpürgeler yardimi ile süpürülerek alinir.  epoksi kaplama malzemesi istenilen renkte ve mala ile uygulanir ardindan üzerine silis – kuvars dolgu serpilir

5. Epoksi Multi layer Sistemi (ikinci arakat işlemi)

Istenilen kalinliga göre madde 3.1 tekrarlanabilir. Istenilen pürüzlülüge göre son kattan önce yüzeye kum serpilmeyebilir.

6. Epoksi Multi layer sistemi (son kat işlemi)

Epoksi ara kat uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akimindan korunmali. Herhangi bir sekilde yaya veya araç trafigine açilmamalidir. Hava ve ortam sicakligina bagli degismekle birlikte ara kat uygulamasindan 8 saat sonra üzerine son kat olarak, epoksi boya uygulanir. Uygulama yapmadan önce, dolgu serpilmis ise yüzey üzerindeki gevsek malzemeler endüstriyel süpürgeler yardimi ile süpürülerek alinir. Ihtiyaç duyulan yüzey pürüzlülügüne bagli olarak, zimpara yapilabilir.Daha sonra epoksi kaplama mala ile uygulanir. Hava ve ortam sicakligina bagli olarak, yüzey 48 saat içinde yaya trafigine açilabilir.
34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page